Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Sıkça Sorulan Sorular

SORU: Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl para yatırabilirim?

CEVAP : Ceza İnfaz Kurumumuzda bulunan Hükümlü / Tutuklulaın Emanet Para Hesabına aşağıda yazılan hesap adı ve iban numarasına Havale/EFT/Fast ile para yatırabilirler.

Hesap Adı: Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

IBAN No: TR04 0001 5001 5800 7310 2007 82

1- Havale açıklama kısmına Hükümlü/Tutuklu Adı-Soyadı - T.C Kimlik No - Baba Adı mutlaka yazılmalıdır.

2- ATM'den para yatırılmaması, sadece hesaptan HAVALE/EFT veya FAST ile yatırılması,

3- Havale ile para yatırılacaksa, İBAN'ım alıcıya gösterilsin seçeneğinin saçilmesi gerekmektedir.

        Bu bilgileri yazmayanların yaptıkları Havale/EFT/Fast işlemi iptal edilip havale masrafları yatırılan paranın içinden kesilerek paranın iade işlemi gerçekleştirilecektir.

SORU: Tutuklu/hükümlüye dışarıdan kitap getirebilir miyim?

CEVAP: Evet, ziyaret saatleri içerisinde kitap getirilebilir.

SORU: Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl eşya gönderebilirim?

CEVAP: PTT veya Özel kargo aracılığı ile (lacivert ve yeşil renkler hariç) Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu adresine gönderebilirler.

SORU: Yakınıma hangi eşyaları gönderebilirim?

CEVAP: Her türlü kapşonlu kıyafet (Mont, Kazak, Hırka, Polar, Şişme Mont)ve benzeri eşyalar ile şalvar ve içerisinde demir bulunan ayakkabı, lacivert, askeri renklerdeki kıyafetler ve deri gurubu eşyalar alınmaz.

SORU: Hükümlü tutuklulara verilmek üzere alınabilecek giyim eşyalarının miktarı nedir?

CEVAP:

Eşya ve Malzeme Cinsi

İzin Verilen Miktar

Ayakkabı

3 Çift

Terlik

1 Çift

Küçük Tokalı Kemer

1

Ceket

 

 

 

Ayakkabı, Terlik ve Kemer dışındaki aynı tür eşyadan en fazla 6 adeti geçmeyecek ve toplamda 30 parçayı aşmayacak şekilde bulundurulmasına izin verilir.

 

Hırka

Gömlek

Mont

Manto

Pantolon

Kazak

Tişört

Eşofman Takımı

Pijama Takımı

Elbise

Başörtüsü

Fular

Palto

Etek

İçlik

Havlu

Kravat

SORU: Avukat görüşleri ne zaman yapılmaktadır?

CEVAP: Hükümlü ile avukatı, meslek kimliğinin ibrazı üzerine, tatil günleri dışında ve çalışma saatleri içinde, bu iş için ayrılan görüşme yerlerinde, konuşulanların duyulamayacağı ancak güvenlik nedeniyle görülebileceği bir biçimde, açık görüş usulüne uygun olarak görüştürülür. 

SORU: Kapalı görüşten kimler faydalanabilir?

CEVAP: Eşleri, çocukları, anneleri, babaları, büyükanneleri ve büyükbabaları, büyükanne ve büyükbabasının anne ve babaları, torunları, kardeşleri, amcaları, halaları, teyzeleri, dayıları ve bunların eşleri, kayınbabaları, kayınvalideleri, kayınvalidesinin kayınbabasının anne ve babaları, eşinin başkasından olma çocuğu, torununun çocuğu, vasileri, kayyımları, kardeşinin çocuğu ve eşi, kayınbiraderleri, baldızları, yengesi, eniştesi, görümceleri, gelini, damadı akrabalık derecelerini belgeleyerek ziyaret edebilir.

Görüş hakkı dışında hükümlü veya tutuklunun görüşmek istediği 3 kişi (yakınlık derecesi önemli değildir) ile görüş hakkı bulunmaktadır. Cezaevine gelen hükümlü ve tutuklular cezaevine girişleri sırasında görüşmek istedikleri 3 kişiyi yazılı olarak beyan ederler. Ziyarete gelecek olan bu kişiler açık kimliklerini (kimlik ve fotokopisi) ve adreslerini belgelemek (ikametgâh ilmühaberi) suretiyle bu haktan yararlanırlar. Bu ziyaretçiler ölüm, ağır hastalık, doğal afet hükümlü ve tutukluların nakli ya da ziyaretçilerin ziyaret olanağını ortadan kaldıracak yerleşim yeri değişikliği gibi zorunlu haller dışında değiştirilemez. Bunların dışındaki tutuklu/hükümlü ziyaretçileri, Batman Cumhuriyet Başsavcılığından yazılı izin alarak mesai saatleri içinde gelerek kapalı görüş yapabilirler.

SORU: Aylık açık görüşten kimler faydalanabilir?

CEVAP: Hükümlü / Tutuklunun Annesi, Babası, Eş ve Çocukları.

SORU: Görüş saatimi nasıl öğrenebilirim?

CEVAP: Görüşle ilgili bilgileri Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun internet sitesinden veya kurumu telefonla arayarak öğrenebilirsiniz.

SORU: Yakınımla ne kadar görüş yapabilirim?

CEVAP: Adalet Bakanlığın konuyla ilgili genelgesinde belirtildiği üzere görüş süresi yarım saat ile bir saat arası olup, yakınıyla görüşmeye başladığı andan itibaren geçerlidir.

SORU: Açık görüş günleri değiştirilebilir mi?

CEVAP: Belirlenen kurallar çerçevesinde açık görüş günleri kurum idaresi tarafından belirlenmiştir. Değiştirilemez.

SORU: Yakınıma yiyecek içecek getirebilir miyim?

CEVAP: Adalet Bakanlığının ilgili genelgesinde belirtildiği üzere hükümlü ve tutuklular kendilerine verilen iaşe harici ihtiyaçlarını kurum kantininden temin etmektedirler. Dolayısıyla içeri yiyecek içecek girişi yasaktır. Açık görüş günlerinde hükümlü ve tutuklular daha önceden kantinden temin ettikleri yiyecek ve içecekleri yakınlarıyla görüş yerlerinde tüketebilirler.

SORU: Telefon görüşmeleri için gerekli evraklar nelerdir?

CEVAP: Hükümlü veya tutuklu tarafından aranması istenen numaraya ait abonelik sözleşme belgesinin ilgili GSM bayisi tarafından sözleşme bilgileri eksiksiz doldurularak,ıslak imzalı ve ıslak kaşeli olacak şekilde getirilmesi gerekmektedir.

  • Bu belgeler fiziki olarak açık/kapalı görüş yoluyla veya posta vasıtasıyla Ceza İnfaz Kurumumuza ulaştırılabilir. Fotokopi,e-posta veya Fax olarak kabul edilmez.

  • NOT : Kurum tarafından gerekli görüldüğü taktirde ödemesi yapılmış en son faturanın aslı ve Nüfus Müdürlüğünden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya ikametgah belgesi istenilebilir.

Adres

Çamlıca Mah. Felek Cd. No:117, 72040 Merkez/Batman

Telefon

Tel: 0(488) 231 22 37 / 0(506) 600 61 72

Fax: 0 (488) 231 26 94

E-Posta

batman.mtcikisaretadalet.gov.tr